Yeşil Bina Nedir?

Yeşil Bina Nedir?

Yeşil Bina Nedir?
Yeşil Bina Nedir?
Ücretsiz İlan Sitesi
Ücretsiz İlan Sitesi

Yeşil Bina Nedir?

Yeşil bina, yapıların sürdürülebilir prensipler doğrultusunda tasarlanmasını ve işletilmesini konu alan bir mimarlık uygulamasıdır. Bu kavram, 2000'li yılların başında İngiltere'de ve ABD'de eş zamanlı şekilde ortaya çıkmıştır.

Ücretsiz İlan Sitesi
Ücretsiz İlan Sitesi

Binalar, enerji tüketiminin en yoğun olduğu alanların başında gelir. Diğer adıyla çevre dostu mimari kavramı da bu enerji tüketimini minimum seviyeye indirmek ve çevre dostu olmak adına hayata geçirilir.

Yeşili ve doğayı koruyan tasarımları ifade eden bu binaların önemi kısa sürede anlaşıldığı için tasarımlar dünya geneline yayılmış durumdadır. Enerji tüketimini güneş ve rüzgar gibi doğal yöntemlerle karşılayan çevre dostu yeşil binalar, karbondioksit üretiminin azaltılması yönünden de oldukça yararlıdır.

Yapıların "yeşil bina" olarak nitelendirilebilmesi için ise yeşil bina sertifikası alması şarttır. "Leed sertifikası" olarak da isimlendirilen bu sertifikalar, çevre dostu bina kavramının gerekliliklerini karşılayan yapılara verilir.

Yer seçimi, ulaşım, kullanılan malzeme ve kaynaklar, enerji kullanımı, enerji tasarrufu, su verimliliği, iç mekan, hava kalitesi, tasarımda inovasyon gibi birçok kriterin incelenmesi sonucu verilen sertifika, inşaat sektöründe bu anlayışa uygun binaların üretimi için bir çeşit zorunluluktur.